Secrets Revealed. Właśnie z takim podtytułem ukazał się trzeci sezon TCW i wokół tych tajemnic kręcą się te kolejne 22 odcinki, ale już uspokajam – podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch sezonów, tak i tym razem nie trzeba oglądać wszystkiego.

I pomimo dobrego otwarcia, trzeci sezon łapie na początku lekką zadyszkę i odcinki nie należą wcale do najlepszych, a momentami ciężko przez nie przejść. Nie ma się jednak czego obawiać. Im dalej tym lepiej.

Jest kilka naprawdę ciekawych zwrotów fabularnych, ponownie wprowadzono kilka nowych postaci, które odcisną swoje piętno na fabule nie tylko tego sezonu, ale również kolejnych. Starzy bohaterowie muszą odnaleźć się w nowej roli, a do tego dostajemy trylogię o samej Mocy, co do której do tej pory są bardzo podzielone wśród fanów Star Wars. Sam nie jestem specjalnym fanem, ale warto się z nią zapoznać, by wyrobić sobie własne zdanie.

Poza tym, co chyba zresztą najważniejsze pod koniec sezonu Ahsoka dojrzewa jako bohaterka i w końcu staje się postacią, której jesteś w stanie kibicować i o której losy jesteś w stanie się martwić, a nie życzyć jej jak najszybszej śmierci, kiedy tylko pojawia się na ekranie.

W takim razie nie zwlekam już i tak jak poprzednim razem przejdę się po odcinkach sezonu trzeciego i wybiorę te, przy których warto się zatrzymać na dłużej.

A, i na koniec jeszcze jedno. W tym sezonie jest całkiem sporo retrospekcji i w kilku odcinkach akcja dzieje się przed znanymi nam już z wcześniejszych sezonów epizodami.

epizod 1-2

S03E01 – Clone Cadets

S03E02 – ARC Troopers

Rozpoczęcie sezonu skupia się na Klonach i planecie Kamino, i jak to zwykle bywa w przypadku odcinkach skupionych wokół Klonów również te dają radę, i trzymają bardzo dobry poziom. Dlatego też byłem trochę zawiedziony, że po tak dobrym otwarciu sezonu kolejne epizody okazały się taką kaszą i momentami ciężko było wysiedzieć i obejrzeć je do końca. Aha, taka ciekawostka. Pierwszy odcinek dzieje się przed wydarzeniami ukazanymi w epizodzie piątym z pierwszego sezonu, a ponadto pojawia się w nim mistrzyni Jedi Shaak Ti.

epizod 3-4

S03E03 – Supply Lines

S03E04 – Sphere of Influence

Kolejne dwa epizody to dwie osobne historie, ale nie trzeba ich oglądać. Nie są aż tak ciekawe, żeby tracić na nie czas. W trzecim odcinku, który jest powiązany z pierwszym epizodem pierwszego sezonu jest bardzo dużo Jar Jara i to automatycznie wyklucza go z listy odcinków do obejrzenia, z kolei czwarty skupia się na intrygach politycznych i konszachtach przedstawicieli Federacji Handlowej. Choć początkowo zaliczyłem go do kategorii „można, ale nie jest to konieczne” tak po ponownym obejrzeniu doszedłem do wniosku, że można go sobie spokojnie podarować. Nawet pomimo tego, że to właśnie tutaj w TCW debiutuje Greedo i ponownie pojawia się Jabba the Hutt.

epizod 5-6

S03E05 – Corruption

S03E06 – The Academy

Powraca Mandalroa i księżna Satine. Kolejne odcinki skupione bardziej na polityce, a w drugim Ahsoka uczy młodych Mandalorian w akademii na ich rodzimej planecie. Dla wytrwałych.

epizod 7

S03E07 – Assassin

Tutaj również Ahsoka pelni dużą rolę, ale ten odcinek akurat można zobaczyć. Na pewno ciekawym jest obserwowanie relacji pomiędzy Torgutanką a Padme, czyli dwoma na tę chwilę najważniejszymi kobietami w życiu Anakina. Nic się jednak nie straci jeśli się go pominie. Akcja dzieje się przed finałem pierwszego sezonu.

epizod 8

S03E08 – Evil Plans

Normalnie powiedziałbym, że to must see, bo wraca Cad Bane, ale połowa odcinka wypełniona jest wyprawą C-3PO i R2-D2, której celem jest zakup jakiegoś owocu dla Padme, żeby ta mogła go podać na przyjęciu jakiemuś seantorowi. Nie warto.

epizod 9

S03E09 – Hunt for Ziro

Powraca Ziro (ten, który był odpowiedzialny za porwanie syna Jabby w filmie kinowym), jest ponownie Cad Bane i na dodatek w serialu debiutuje Jedi Quinlan Vos, który jest tutaj trochę przeciwieństwem stonowanego i spokojnego Obi-Wana. Ważnym elementem odcinka i fajnym smaczkiem dla fanów jest Sy Snootles, czyli postać, którą mieliśmy okazję po raz pierwszy zobaczyć na początku Powrotu Jedy w pałacu Jabby.

epizod 10

S03E10 – Heroes on Both Sides

Chyba jedyny około polityczny odcinek z tego sezonu wart uwagi. Głównie ze względu na to, iż pokazuje cały konflikt trochę bardziej od strony Separatystów. I aż szkoda, że nie pociągnięto tego wątku trochę dłużej, ponieważ mam wrażenie lekkiego niedosytu, że zamknięto tę historię w jednym epizodzie, a nie rozciągnięto na co najmniej dwa. Trochę niewykorzystany potencjał. Mam wrażenie, że z tego odcinka można było wycisnąć trochę więcej, gdyby go rozłożono na dwa epizody.

epizod 11

S03E11 – Pursuit of Peace

Ten odcinek też można by śmiało i bez większego sentymentu pominąć, ale ostatnie 5 minut jest nawet ciekawe, w tym kończąca odcinek scena z Palpatinem. Dla chętnych.

epizod 12-14

S03E12 – Nightsisters

S03E13 – Monster

S03E14 – Witches of the Mist

Właśnie z tą trzy odcinkową historią, w której główne skrzypce gra Asajj Ventress rozpoczyna się ta zdecydowanie lepsza część sezonu, którą warto już oglądać do końca w całości.. Po raz pierwszy lądujemy na Dathomirze, planecie zamieszkiwanej przez starożytny klan czarownic – Siostry Nocy, potrafiących władać magią dodatkowo wspomaganą Mocą. Ponadto mamy trochę retrospekcji na temat pochodzenia Ventress i jej szkolenia Jedi oraz pojawia się nowa postać, odgrywająca później niemałą rolę w serialu – Savage Opress, brat Dartha Maula.

epizod 15-17

S03E15 – Overlords

S03E16 – Altar of Mortis

S03E17 – Ghosts of Mortis

Trylogia o Mocy, z którą mam lekki problem. Nie chciałbym bym pisać za dużo, bo musiałbym wejść w spojlery, dlatego polecam zobaczyć samemu i wyrobić sobie własne zdanie. Dodam tylko, że odcinki skupiają się wokół Anakina i przepowiedni głoszącej o Wybrańcu, który ma przywrócić równowagę Mocy. A, no i cameo Qui-Gon Jinna.

epizod 18-20

S03E18 – The Citadel

S03E19 – Counterattack

S03E20 – Citadel Rescue

Anakin i Obi-Wan próbują uwolnić mistrza Evena Piella z Cytadeli – najlepiej strzeżonego więzienia Separatystów, z którego nikt nigdy wcześniej nie uciekł. Poza tym w TCW po raz pierwszy pojawia się Wiluff Tarkin, a w pierwszym odcinku pojawiają się nawiązania do Imperium Kontratakuje i Powrotu Jedi. Wg mnie najlepszy story arc tego sezonu.

epizod 21-22

S03E21 – Padawan Lost

S03E22 – Wookie Hunt

Chyba druga najlepsza historia z całego sezonu. Wracamy na Felucję skąd Ahsoka zostaje porwana przez grupę Trandoshan i wypuszczona na jednym z księżyców, gdzie urządzają na nią polowanie. Ahsoka przez większość tej historii występuje tu bardziej w roli mentorki niż uczennicy i całość pokazuje jak Ahsoka zmieniła się i dojrzała na przestrzeni tych trzech sezonów będąc padawanką Anakina. Plus w drugim epizodzie tej historii pojawia się Chewbacca.

No, i koniec. Trzeci sezon wydaje mi się słabszy niż drugi, głównie ze względu na dość wolny start i mało ciekawe historie w jego pierwszej części. Niemniej już druga faza tego sezonu stoi na bardzo dobrym poziomie, a finał jest bardzo satysfakcjonujący i pamiętam, że ja z niecierpliwieniem czekałem na kolejne odcinki. Ale o tym następnym razem.

Także podsumowując – sezon trzeci, podobnie jak poprzednie składa się z 22 odcinków, z czego na 15 nie powinno się nudzić, 2 epizody to rozrywka dla chętnych, a pozostałe 5 można bez większych wyrzutów sumienia sobie darować. Wróć zatem do oglądania, a ja w tym czasie przygotuję niezbędnik na czwarty sezon, który powinien pojawić się pod koniec tygodnia.  I niech Moc będzie z Tobą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s