Dlaczego Jurassic World: Upadłe Królestwo jest takie dobre?

jurassic-world-fallen-kingdom-3840x1603-chris-pratt-dinosaur-4k-17895

Jeśli byliście w kinie na „Kong: Wyspa Czaszki” i bawiliście się tak dobrze jak ja, to zapewne równie wielką frajdę sprawiło wam obejrzenie najnowszej odsłony filmu spod znaku Parku Jurajskiego, czyli „Upadłego Królestwa”. I chociaż jest to zupełnie inna produkcja od tej, która w 1993 roku wyszła spod ręki Stevena Spielberga, to nie będzie chyba zbyt wielkim ryzykiem, jeśli nazwę ją najlepszym kinem, do którego zaprzęgnięto dinozaury od długich 25 lat.

Czytaj dalej „Dlaczego Jurassic World: Upadłe Królestwo jest takie dobre?”

RECENZJA #13: Avengers: Infinity War

Avengers - Infinity War

Kiedy ostatnio oglądałem Avengers na dużym ekranie to zaraz po wyjściu z kina czułem się lekko zawiedziony. To nie było takie samo doświadczenie, jak po pierwszej części, o czym pisałem trochę więcej w moim rankingu filmów MCU. Dlatego też do Infinity War podchodziłem z lekkimi obawami. Bo jak sprostać temu ogromnemu hype’owi, który rósł z każdym dniem aż do premiery? Bo jak zmieścić w tym filmie tak wiele postaci, które trzeba sensownie wpisać w scenariusz, tak by każda dostała choć trochę czasu ekranowego, swój jakiś nawet mały moment i by nie zawieść przy tym ich fanów? Jednak przede wszystkim wiarygodnie przedstawić nam postać tego „złego” – Thanosa. Nakreślić nam jego motywację, historię, pokazać dlaczego robi, to co robi? A to wszystko w zaledwie dwu i pół godzinnym filmie. I wiecie co? Nie ma się o co martwić. Bracia Russo po raz kolejny, po świetnym Civil War, pokazali, że dają radę. Czytaj dalej „RECENZJA #13: Avengers: Infinity War”

RECENZJA #9: A Quiet Place (Ciche Miejsce)

A Quiet PlaceRzadko mam okazję oglądać dobry horror. Zwyczajnie nie jestem wielkim fanem tego gatunku i też nie specjalnym przeciwnikiem, niemniej mam wrażenie, że większość opiera się po prostu na wyskakujących z ukrycia potworów/morderców lub czegokolwiek innego, co ma doprowadzić do zagłady głównych bohaterów filmu. Dobre horrory w moim przekonaniu powinny być skonstruowane na umiejętnym i stopniowym budowaniu napięcia oraz poczuciu zagrożenia. I właśnie takie jest A Quiet Place. Czytaj dalej „RECENZJA #9: A Quiet Place (Ciche Miejsce)”

Przeszedłem Chrzest Ognia. Wrażenia po odsłuchaniu wiedźmińskiego słuchowiska

IMG_20180222_182347.jpg

Jeśli ktoś ma w swoim sercu miejsce dla twórczości Andrzeja Sapkowskiego, a „Wiedźmin” nie skrywa przed nim żadnych tajemnic, to walentynki 2018 roku były dla niego pięknym dniem. To bowiem właśnie wtedy światło dzienne ujrzała najnowsza produkcja Fonopolis i superNOWA, czyli „Chrzest ognia” – trzecia część (nie licząc opowiadań) przygód Geralta z Rivii i jego kompanów. Czytaj dalej „Przeszedłem Chrzest Ognia. Wrażenia po odsłuchaniu wiedźmińskiego słuchowiska”

RECENZJA #8: Narzeczony na niby

narzeczony_na_niby_plakat

Wybierając się do kina na „Narzeczonego na niby” nie miałem zbyt wielkich oczekiwań. Więcej, nie miałem żadnych oczekiwań. Doskonale wiedziałem, że to kolejny film z kategorii tych, które zostają wypuszczane każdego roku, mniej więcej o tej samej porze, a więc na przełomie stycznia i lutego. Przypadek? Nie sądzę, ale produkcji tych było już tak wiele i naprawdę tylko nieliczne były się w stanie wyróżnić czymkolwiek oryginalnym. Jak było w tym przypadku? Czytaj dalej „RECENZJA #8: Narzeczony na niby”

RECENZJA #7: Mother!

37174280032_a983b2b741_b

Jeśli po obejrzeniu zwiastunów „Mother!”, ktoś uznał, że udając się do kina obejrzy horror w swoim najbardziej klasycznym wydaniu, ten srogo się zawiódł. Fakt, akcja filmu toczy się w dość ponurym domu, jednak nie jest to miejsce nawiedzane przez duchy, upiory czy inne nienaturalne byty. Obraz namalowany przez Darrena Aronofsky’ego ma dużo więcej warstw, które wraz z trwaniem seansu zdrapujemy jedna po drugiej, odkrywając kolejne prawdy. Czytaj dalej „RECENZJA #7: Mother!”

300 Kultura Podcast | Spojlerowa recenzja Black Mirror – sezon czwarty (cz. 1 – odcinki 1-3)

1166895-0-q80

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej serialowej recenzji (choć może recenzji to za duże słowo), a raczej luźnej rozmowie, w której Dawid i Dominik biorą pod lupę czwarty sezon Black Mirror. Na razie prezentujemy część pierwszą, w której przyglądamy się bliżej odcinkom 1-3. Kolejna, poświęcona epizodom 4-6 powinna pojawić się na kanale w piątek. Czytaj dalej „300 Kultura Podcast | Spojlerowa recenzja Black Mirror – sezon czwarty (cz. 1 – odcinki 1-3)”

RECENZJA #6: Hostiles

hostiles

Ostatnimi laty odnoszę wrażenie, że kiedy mówi się o ginących gatunkach filmowych tym, który jest wymieniany niemal w pierwszej kolejności jest western. I choć ciężko nie zgodzić się z tą tezą, to raz na jakiś czas do kin trafia prawdziwa perełka, jak Django, Nienawistna Ósemka czy też Eskorta. I mniej więcej gdzieś pośród nich można umieścić najnowszy film Scotta Coopera. Czytaj dalej „RECENZJA #6: Hostiles”

RECENZJA: Black Mirror (sezon czwarty)

 

1166895-0-q80

Autor: Dominik Kędzierawski

Black Mirror jest niewątpliwym białym wielorybem pośród seriali. Od samego początku twórca serialu – Charlie Brooker udowodnił, iż nie zamierza kroczyć utartymi szlakami. Antologiczna natura serialu niewątpliwie pomogła spełnieniu jego wizji. Siedem odcinków wyemitowanych w brytyjskiej telewizji okazało się na tyle dużym sukcesem, by konceptem zainteresował się najnowszy moloch srebrnego ekranu – Netflix, pierw pozyskując serię, a potem wykładając 40 milionów za prawa do 12 odcinków i uczynił z niego jeden ze swoich flagowych produktów. Czytaj dalej „RECENZJA: Black Mirror (sezon czwarty)”